• PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
     • 10.11.2023
     • PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

     • "Piękna nasza Polska cała” – pod takim hasłem odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości  w Publicznej Szkole  Podstawowej w Lubichowie. W czwartek 9 listopada  o godzinie 9.00 naszymi słuchaczami byli uczniowie klas 0-3 a o godzinie 10.00 akademii przypatrywali się uczniowie klas 4-8. Całą uroczystość rozpoczął pan dyrektor Sebastian Jach  wprowadzeniem sztandaru szkoły, z kolei  odśpiewano hymn narodowy.
     • Uczniowie klas -  4b, 5a, 6b, 6c, 7c, 8a i chór szkolny przygotowali w tym roku montaż poetycko- muzyczny i kilka scenek sytuacyjnych. Najmłodsi zaprezentowali ważne daty z historii Polski a na królewskim  tronie zasiadła Polska, którą ukoronowano, pozbawiono niepodległości, ale i przegnano zaborców, przywracając długo wyczekiwaną wolność. Również Józef Piłsudski w towarzystwie swych wiernych żołnierzy wygłosił orędzie do narodu:

      "Żołnierze! Rodacy! Zebrani!

      Bić się i zwyciężać można w najtrudniejszych warunkach, wyjść udaje się nieraz z najcięższego położenia, lecz trzeba tego namiętnie pożądać i jasno patrzeć w najczarniejsza prawdę, nie upiększając jej żadną fikcją i fantazją. Szala zwycięstwa bowiem rozgrywa się w sercu, w woli, charakterze i umiejętności tworzenia u człowieka. I my tego dokonaliśmy! Teraz, gdy ojczyzna nasza jest wolna, to wzywa nas, żołnierzy, nas obywateli znowu! Polska ma przed sobą wielka pracę, musi stać się znowu potężna, wspaniała i bogata! Do tej służby ojczyźnie wzywam was wszystkich w imieniu Polski!”

      Całość przeplatana była piosenkami niepodległościowymi, legionowymi, rotą i na koniec cała klasa 4b zaśpiewała przy akompaniamencie  gitary, dzwoneczków, tamburyn i grzechotek nową piosenkę - "Jaki piękny mamy kraj”. To była prawdziwa lekcji patriotyzmu dla naszych uczniów.

      Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy przygotowaniu i realizacji tej uroczystości:

      - paniom- Sylwii Szydłowskiej, pani Katarzynie Kuchcie, pani Katarzynie Wons (dekoracje)

      - panu Robertowi Stemplewskiemu (muzyka, chór)

      - pani Elwirze Schulz (instrumenty)

      - pani Julii Knasiak (rekwizyty)

      Tekst - Krzysztof Lassota

       

     • Wróć do listy artykułów