„Panie Posterunkowy,
uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lubichowie
przechowają pamięć o Panu i o 6 tysiącach polskich policjantów,
zamordowanych w sowieckiej niewoli.
Chwała Bohaterom! Hańba zbrodniarzom!”
Te słowa stały się mottem uroczystości poświęcenia tablicy pamiątkowej ku czci aspiranta policji Bronisława Kuchty zamordowanego w Twerze przez NKWD. Miała miejsce 16 września 2019 r.
Ceremonia rozpoczęła się uroczystą Mszą Św., celebrowaną przez ks. proboszcza kan. Tomasza Patokę, w naszym lubichowskim kościele. Eucharystia zgromadziła nie tylko nas – uczniów i nauczycieli – ale przede wszystkim znamienitych gości. Swą obecnością zaszczycili nas: poseł na Sejm RP – Jan Kilian, senator RP– Antoni Szymański, starosta starogardzki – Kazimierz Chyła, wójt gminy Lubichowo – Andrzej Toczek, delegacja z Powiatowej Komendy Policji ze Starogardu Gdańskiego z Panem Komendantem insp. Bogusławem Ziembą na czele, przedstawiciele IPN-u, rodzina Bronisława Kuchty oraz Pani Irena Ukleja, która cudem ocalała z gehenny, jaką przeżyła na Syberii.
Po Eucharystii uczestniczyliśmy w prelekcji, którą poprowadził Pan dr Piotr Szubarczyk, przybliżając nam sylwetkę asp. Bronisława Kuchty oraz ponad sześciu tysięcy polskich policjantów zamordowanych w sowieckiej niewoli.
Po czasie refleksji i zadumy, jaki przeżyliśmy w kościele, udaliśmy się w asyście zaproszonych gości, pocztów sztandarowych na plac przyszkolny, gdzie odbyła się część oficjalna. Rozpoczęła się ona odśpiewaniem hymnu państwowego i zaciągnięciem warty honorowej przez przedstawicieli policji. Następnie wysłuchaliśmy przemówień zaproszonych gości i montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów kl. VII b, VIII b i VIII c. Później nastąpiło poświęcenie tablicy ku czci lokalnego bohatera oraz złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje ku chwale i pamięci wszystkich ofiar Kozielska, Ostaszkowa, Starobielska.
Uroczystość wyryła w naszych sercach i pamięci bohatera lubichowskiej społeczności, który służył Polsce w 1939 roku do końca… Trwał na posterunku do momentu aresztowania przez sowieckich agresorów. Był to dzień zadumy i okazja do uczenia się i kształtowania pozytywnych postaw i uczuć patriotycznych.
Magdalena Kuchta i Małgorzata Zaborowska